با ما ارتباط برقرار کن

کسب و کارهای آنلاین

نقش موثر و کلیدی تولید محتوا در موفقیت استارتاپ ها

منتشر شده

روی

 

کسب و کارهای آنلاین این روزها در دنیا رواج بسیاری یافته اند. البته این کسب و کارها در کشورهای توسعه یافته بسیار راحت تر رشد کرده اند و نه با بمب ساعتی فیلترینگ مواجه هستند نه اعتراضات گاه و بیگاه کسب وکارهای سنتی مشکلی برای آنها ایجاد می کند. با اینهمه با وجود تمامی مشکلات و معضلات استارتاپ ها و کسب و کارهای آنلاین در ایران نیز در حال فعالیت هستند. در این میان استارتاپ ها، سایت ها و بازی های ویدئویی برای دیده شدن، یافتن مشتری و رقابت با یکدیگر نیاز به محتوای مناسب دارند. تولید محتوا در فضای مجازی و کسب و کارهای آنلاین بسیار بیشتر از آنچه تصور می شود اهمیت دارد؛ بازی ها برای اینکه موفق باشند، جلب مخاطب کنند و ساخته شوند نیازمند یک خط روایی و محتوایی مناسب هستند، فروشگاه های آنلاین برای اینکه بتوانند محصولات خود را عرضه کرده و بازاریابی خوبی داشته باشند باید توضیحات مناسبی درباره آن بنویسند، عکس های خوبی از آنها منتشر کنند و در مواقعی کلیپ های جذابی را برای معرفی و عرضه تولید کنند. استارتاپ ها نیز به تولید محتوا نیاز دارند؛ در چه زمینه ای فعالیت می کنند، هدف از فعالیت آنها چه بوده و چه خدماتی به کاربران عرضه می کنند همگی نیازمند تولید محتوای مناسب است. اگر استارتاپی در زمینه سفارش آنلاین از رستوران ها فعال است باید عکس های مناسبی از غذاها منتشر کند. در این میان یک امر مهم دیگر نیز وجود دارد که محتوا در آن نقش اساسی دارد؛ برندینگ. برندینگ اگرچه در کسب و کارهای سنتی ایران چندان جدی گرفته نمی شود و چند صباحی است که به آن پرداخته می شود اما در زمینه کسب و کارهای اینترنتی به دلیل رقابت شدید میان آنها بسیار مهم است؛ این در حالی است که برندسازی نیز نیازمند محتوای مناسب است، شعاری مناسب کارکرد کسب وکار، لوگو و محتوایی که برند مربوطه را تشریح می کند. امروزه فعالان استارتاپ ها، بازی سازها و مدیران تجارت الکترونیک موفق به اهمیت تولید محتوا پی برده اند و می دانند که نقش حیاتی در بقا و توسعه کسب و کار آنها ایفا می کند.

نقش کلیدی تولید محتوا

به گفته کارشناسان استراتژی محتوا تولید محتوا نقش مهمی در برندسازی دارد، همچنین در بازی سازی نیز محتوا مهم ترین قسمت بوده چراکه در واقع محتوا تبدیل به محصول اصلی می شود. در زمینه استارتاپ ها و بازاریابی نیز محتوای هوشمندانه می تواند نیاز مخاطبان را برانگیزد و مشتریان عادی را به مشتریان وفادار و مبلغان برندها تبدیل کند.

سعید محمدی، کارشناس بازاریابی دیجیتالی  اظهار کرد: محتوا در فضای مجازی را از چند جنبه می توان تقسیم بندی کرد، کارکرد، نوع استفاده و رسانه ای که از محتوای تولید شده استفاده می کند.

او افزود: از نظر نوع کارکرد در کسب و کارهای آنلاین، محتوا می بایست با تناسب به کارکرد مربوطه تولید شود. به عنوان نمونه کارکرد محتوا در استارتاپ ها بازاریابی بوده و می بایست محتوای مناسب برای بازاریابی در این فضا تولید شود.

محمدی در ادامه بیان کرد: بخشی از محتوایی که هر برندینگ نیاز دارد در رابطه با برندسازی و دیگری نیز در ارتباط با بازاریابی است. به طور کلی برندسازی در وهله نخست نیاز به محتوایی مناسب دارد و هر کسب و کاری برای موفقیت باید برندسازی کند. در زمینه مارکتینگ نیز که برای عرضه کالا و خدمات بسیار مهم است تولید محتوا بسیار بر روی ترغیب مشتری به خریداری محصول و خدمات تاثیرگذار است.

او درباره برندینگ اظهار کرد: به طور کلی برند تصویری است که مدیر کسب و کار انتظار دارد در ذهن مخاطبان خود ایجاد کند که تولید محتوای تصویری و متنی نقشی بسیار مهم در این زمینه دارد. در شرایط نامناسب اقتصادی حال حاضر، استارتاپ ها باید هم اعتماد کاربران را جلب کنند و هم با یکدیگر رقابت کنند و برندسازی و تولید محتوای مناسب نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کند. مخاطب ترجیح می دهد کالاها و خدمات خود را از جایی خریداری کند که شناخته شده و قابل اعتماد است و برندسازی و ایجاد محتوای مناسب هردو اعتماد کاربران را جلب می کنند.

این کارشناس برندینگ تجاری گفت: نوع محتوای تولید شده نیز به کارکرد و رسانه ای که در آن محتوا منتشر می شود دارد، اگر محتوا برای سایت تولید می شود بهتر است به صورت ویدئویی باشد، اگر برای فروشگاه های آنلاین تولید می شود بهتر است از عکس و توضیحات محصول استفاده شود، در زمینه برندسازی نیز از محتوا با عنوان کپی رایتینگ یاد می شود. به طور کلی در زمینه برندسازی تولید محتوا باید اصطلاحا دو ویژگی صدا و لحن را حفظ کند.

محتوا در بازی تبدیل به سناریو می شود

او در رابطه با نقش تولید محتوا در بازی های ویدئویی بیان کرد: در حوزه بازی سازی شکل محتوا تغییر می کند چراکه محتوا تبدیل به محصول می شود. مدل محتوایی که در بازی های ویدئویی تعریف می شود مدل چندگانه بوده و مسیر سناریوی بازی را تعیین می کند. در صنعت بازی های رایانه ای تنها یکبار محتوای مورد نیاز تولید می شود اما همین یکبار خط سیر و نوع محصول را در آینده تعیین می کند.

این کارشناس تجربه کاربری UX در ادامه تاکید کرد: ذات بازی های ویدئویی بر اساس محتوای اصلی یا سناریوی اصلی شکل می گیرد و به همین دلیل سناریوی تولید شده می بایست دارای پارامترهای مشخصی باشد. این استانداردها و پارامترها مانند یک استودیوی هنری است که یک داستان آشنا را روایت می کند. در برخی از بازی ها از عاشق پنداری استفاده می کند، در برخی دیگر از غیر منتظر بوده شرایط در داستان و سناریوی مربوطه استفاده می شود و مخاطبان را در شرایطی استرس زا قرار می دهند. در برخی دیگر نیز تجربه های قدیمی و کلاسیک را به مخاطب عرضه می کنند.

محمدی در رابطه با نقش تولید محتوا در موفقیت کسب و کارها و صنایعی مانند بازی های ویدئویی اظهار کرد: تولید محتوای مناسب نقشی بسیار تعیین کننده به همراه داشته باشد. تولید محتوا بخش بزرگی از کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای آنلاین به شمار می رود. محتوا می تواند نیاز مخاطبان را برانگیخته کرده و آنها را متقاعد کند که محصول در حال ارائه می تواند به نیازهایشان پاسخ دهد. در زمینه تجارت الکترونیک و استارتاپ ها می بایست محتوای هوشمندانه ای تولید شود.

او تاکید کرد: محتوای هوشمندانه بر اساس نیاز مخاطب و شناخت نسبی از بازار هدف ایجاد می شود و می تواند کاربران را به مشتری، مشتریان را به مشتریان وفادار و مشتریان وفادار را به مبلغ یا پروموتر تبدیل کند.

محمدی در ادامه بیان کرد: محتوای با کیفیت اگر بر اساس شناخت از پرسونای مخاطبان ایجاد شود می تواند مشتریان عادی را به مشتریان همیشگی تبدیل کند بنابراین محتوا نقش کلیدی در موفقیت استارتاپ ها ایفا می کند.

محتوا باید ساده و قابل درک باشد

به گفته فعالان استارتاپ ها محتوایی می تواند موفقیت کسب و کارهای آنلاین را تضمین کند که ساده و قابل درک برای عموم مخاطبان باشد و بار علمی داشته باشد.

علی شاهبندی، کارشناس و مشاور استارتاپ ها اظهار کرد: محتوا تاثیر بسیاری بر روی موفقیت کسب و کارهای اینترنتی دارد. البته محتوای تولید شده می بایست از کیفیت لازم و ویژگی های مورد نظر برخوردار باشد.

او افزود: اگر محتوایی که تولید می شود بار علمی بالایی داشته باشه و هم آنقدر ساده و راحت بیان شود که برای تمامی مخاطبان قابل درک باشد. در این صورت می تواند موجب توسعه و رشد استارتاپ ها شود.

سخن آخر

بازی های رایانه ای هریک روایتی دارند، برخی قصه شیرین و فرهاد را روایت می کنند و برخی دیگر ماجرای هیجان انگیز حمله تروریست ها. برخی مخاطبان را در داستان های مزرعه مشارکت می دهند و عده ای نیز آنها را به مسابقات اتومبیل رانی دعوت می کنند. هرچه هست این داستان ها بر اساس سناریوهایی ساخته و پرداخته می شوند و اگر سناریو ضعیف باشد بازی موفق به جلب مخاطب نمی شود. استارتاپ ها نیز برای عرضه محصولات و ترغیب مخاطبان برای خریداری کالا و خدمات می بایست به آنها توضیح دهند چرا محصول و خدمات آنها ارزش خریداری را دارند. امروزه با وجود هزاران محصول و خدمات متنوع، مشتری باید دلیلی برای خریداری آنها داشته باشد و محتوا می تواند این دلیل را به آنها عرضه کند. از این رو تولید محتوا در بازی ها و کسب و کارهای مجازی بسیار مهم است.

 

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

آگهی

    Trending