با ما ارتباط برقرار کن

گزارش ویژه

ابهامات درباره مجوزهای استارتاپ ها

منتشر شده

روی

 

 

استارتاپ ها کسب و کارهای مجازی هستند که چند سالی است در کشور فعالیت می کنند اما به سرعت رواج یافته و بسیاری از مردم در این حوزه وارد شدند. امروزه تعداد استارتاپ های مختلف به صورت روزافزونی در حال افزایش است، از فروش خوارو بار گرفته تا تمدید بیمه و کارهای اداری. این روزها استارتاپ ها حتی در زمینه ارسال پزشک و نمونه گیر خون و آزمایش به منزل نیز ورود کرده اند. اگرچه فعالیت اینگونه استارتاپ ها در کشورهای توسعه یافته بسیار عادی است اما در ایران همچنان چالش هایی مابین کسب و کارهای سنتی و استارتاپ ها وجود دارد. از سویی دیگر نهادهای متولی اصناف مختلف و کسب و کارهای سنتی نیز استارتاپ ها را موظف به دریافت مجوز می کنند. اگرچه استارتاپ ها معتقدند که دریافت مجوزهای مربوط به کسب و کارهای مجازی کافی بوده و نیازی به دریافت مجوزهای نهادهای متولی کسب و کارهای فیزیکی و یا انجمن های صنفی ندارند اما رضا الفت نسب، سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی معتقد است اگر استارتاپ ها وارد فعالیت های صنفی شدند باید مجوزهای انجمن های صنفی و نهادهای متولی را بر اساس قوانین دریافت کنند اما اگر به عنوان پلتفرم رابط میان کسب و کارهای سنتی و فعالان صنفی و مشتریان فعالیت می کننددریافت مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی کافی است. در این میان عده ای از کارشناسان کسب و کارهای مجازی معتقدند می بایست کمیته های مشترک مابین اتحادیه های صنفی و انجمن های کسب و کارهای مجازی تشکیل شود تا به رفع مشکلات استارتاپ ها بپردازد.

ایجاد کمیته های مشترک

کارشناسان معتقدند دردسرهای دریافت مجوزها نیاز به تشکیل کمیته های مشترک مابین اتحادیه های صنفی مختلف دارد.

محمود محمدی، مشاور توسعه کسب و کارهای آنلاین در رابطه با ابهامات اخذ مجوز اظهار کرده بود: در رابطه با اخذ مجوز در حوزه استارتاپ ها دو نظریه وجود دارد؛ نخست آنکه اول کار را باید پیش برد و سپس مجوزهای لازم را اخذ کرد، دوم آنکه اول باید مجوزهای لازم کسب شوند و سپس کار شروع شود.

او دررابطه با مجوز اینماد که الزام اصلی برای کسب و کارهای آنلاین است بیان کرد: تمامی فروشگاه های آنلاین می بایست مجوز اینماد را داشته باشند اما گاهی هم پیش آمده که برخی از فروشگاه های آنلاین مجوزهای لازم را دریافت نکرده و تنها عکس اینماد را در سایت خود قرار می دهند.

محمودی با اشاره به اینکه همواره در صنعت فناوری این پرسش ایجاد می شود که اول مرغ بوده یا اول تخم مرغ گفت: بسیاری بر این باور هستند که فناوری اطلاعات خود یک صنعت است و برخی دیگر معتقدند IT زیرساخت دیگر صنایع به شمار می رود و در نتیجه کسب و کارهای آنلاین زیرمجموعه نهادها و اتحادیه های مختلف قرار می گیرند.

این مشاور کسب و کارهای آنلاین تاکید کرد: اتحادیه کسب و کارهای آنلاین عنوان می کند که تمامی کسب و کارهای آنلاین تنها باید مجوز این اتحادیه را اخذ کنند و زیر پرچم آن فعالیت کنند. در صورتی که اتحادیه های دیگر نیز معتقدند کسب و کارهای آنلاین مرتبط با آنها موظف هستند مجوز آنها را نیز دریافت کنند.

او راهکار صدور مجوزها و اختلاف نظر نهادهای مختلف بر سر آن را ایجاد کمیته های مشترک نامید و گفت: اتحادیه های مختلف می بایست کمیته ای مشترک برای رسیدگی به فعالیت کسب و کارهای آنلاین داشته باشند.

 

بررسی های لازم برای دریافت مجوز

اگر قصد دارید استارتاپ راه اندازی کنید بهتر است از ابتدای کار مجوزهای لازم را دریافت کنید واگر نمی دانید چه مجوزهایی نیاز دارید کافی است تا به سایت اداره ثبت شرکت ها به آدرس  http://sherkat.ssaa.ir مراجعه کنید تا از فهرست فعالیت هایی که نیاز به مجوز دارند و هم چنین مرجع صدور مجوز آنها اطلاع یابید. البته در رابطه با مجوزهای خاص مانند مجوز از وزارت بهداشت و درمان می بایست بررسی های بیشتری انجام داده و به این سایت اکتفا نکنید.

همچنین می بایست پیش از شروع کسب‌و‌کار در مرحله pre-seed بررسی کنید و دریابید ایده مورد نظر شما در صورت اجرایی شدن، با چه ارگان‌ها، نهاد‌ها و یا حتی وزارتخانه‌هایی ممکن است درگیر باشد. به همه آنها سر بزنید و با حفظ محرمانگی اطلاعات خاص، از آن‌ها در مورد لزوم مجوز بپرسید.

از سویی دیگر گاهی مجوز به افراد (شخص حقیقی) داده می‌شود گاهی هم فقط مجوز به شخص حقوقی (شرکت)، در این مورد که شخص حقوقی مد نظر است باید بپرسید چه نوع شخص حقوقی مد نظر آن سازمان است.

سخن آخر

حتی اگر قصد دارید در دنیای مجازی فعالیت کنید بهتر آن است که قانونی به فعالیت بپردازید و فعالیت قانونی نیز نیاز به مجوز دارد. اما اگر پلتفرم ارتباط دهنده کسب و کارهای صنفی با مشتریان هستید و به شما برای اخذ مجوز گیر داده اند، شما درگیر سوتفاهمات شده اید چراکه هنوز فعالیت کسب و کارهای مجازی در ایران تازگی دارد و نهادها و سازمان های مختلف هنوز اطلاعات کافی درباره آنها ندارند.

 

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

آگهی

    Trending