با ما ارتباط برقرار کن

کارافرینی بدون مرز

کار و باری که از آشپزخانه شروع شد

منتشر شده

روی

کمپنی تولیدی پودر سوپ «فرح فرحت فیضی» که مسوول آن خانم دستگیرزاده است، در بخش تولید مربا، ترشی و پودر سوپ کار می‌کند. خانم دستگیرزاده مدعی است که اولین شرکت تولید پودر سوپ در افغانستان و مواد لازمه‌ی آن از تولیدات زراعتی افغانستان است و مقوی‌ترین سوپ برای جوانان و اطفال است.
خانم دستگیرزاده می‌گوید: «به‌تازگی می‌خواهم با قوای مسلح افغانستان یک قرارداد ببندم که تمام عساکر وطن از سوپ ما مستفید شوند. یک سرباز می‌تواند با یک گیلاس سوپ مقوی شب را بگذراند.» او افزود که اگر به توافق برسیم در قدم نخست به صد خانم کار فراهم می‌شود.
این کمپانی در سال ۲۰۱۲ با ساختن ترشی و مربا کارش را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۴ نظر به ضرورت بازار غذایی شروع به تهیه‌ی پودر سوپ کرد. او سوپ پروسس‌ شده‌اش را از سبزیجات و حبوبات وطنی تهیه می‌کند.
خانم دستگیرزاده در مورد کسب و کارش گفت: «باکیفیت خوب و قیمت کم تولید می‌کنم و در ماه حدود ۸صد کیلوگرام به فروش می‌رسد.» او افزود که ما تلاش کرده‌ایم تا مواد باکیفیت و بهداشتی تولید کنیم و این مواد چندبار لابراتوار شده و جایی برای نگرانی از نظر بهداشتی ندارد.
دستگیرزاده با پنجاه‌هزار افغانی تجارتش را شروع کرد و حالا درآمد خوبی دارد. او می‌گوید که یک زن افغان زندگی‌اش از آشپزخانه شروع شده و درس‌ هم همین‌جا می‌خواند: «من از آشپزخانه‌ی خودم شروع کردم و بعد رفتم کارخانه و تولید کردم.»
اما تنها چالشی که زنان و تولیدکنندگان مواد غذایی با آن روبه‌رو اند، نبود رشته‌های تحصیلی مطابق با آن است و حتا اندک‌توجهی نیز در این زمینه در کشور نشده است.
دستگیرزاده می‌گوید با وجود علاقه‌ام به تولید مواد غذایی، در اول جرات نمی‌کردم فراتر از آشپزخانه کار کنم؛ چون مواد غذایی مهم و حیاتی است و مربوط زندگی هم‌وطنان ما می‌شود. به این لحاظ با حساسیت و جدیت خاصی شروع کردم تا بالاخره راجستر شدیم. حالا هیچ نگرانی ندارم و می‌خواهیم در بسته‌بندی‌های بعدی نتیجه‌ی لابراتوار آن را نیز در پشت قوطی‌ها بزنیم.


او می‌گوید مشتری‌ها از مزه و کیفیت و بهداشت تولیدات ما راضی هستند و این رضایت به ما قوت داده تا به کارمان ادامه بدهیم. وی علاوه کرد که برای فعلاً یک نوع سوپ تهیه می‌کنیم، اما در آینده‌ی نزدیک فرمول چند نوع سوپ دیگر و موادغذایی خاص برای کودکان را نیز تهیه خواهیم کرد.
اما خانم دستگیرزاده می‌گوید که «در بخش تولید مربا و ترشی ما با چالشی جدی روبه‌رو هستیم و آن این‌که بوتل‌های شیشه‌یی دست اول وجود ندارد و شرکتی هم در بخش تولید بوتل شیشه‌یی نیست. نمی‌شود در بوتل‌های پلاستکی کنسرو کرد. بنابراین تولیدات ترشی و مربای ما فصلی است.»

بیوگرافی خانم دستگیر زاده:
خانم کبرا دستگیر زاده بنت غلام دستگیر در سال ۱۳۴۹ در چنداول کابل تولد و در سال ۱۳۶۶ از لیسه انقلاب فارغ شده است. اورئیس کمپنی فرح فرحت فیضی و همچنان یک تن از هئیت مدیره اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان میباشد.
در سال ۱۳۷۰ از پوهنتون کابل از رشته علوم اجتماعی فارغ التحصیل و دارای چهار فرزند، دو پسر و دو دختر میباشد. خانم کبرا از زندگی و فامیل خویش راضی میباشد. به تجارت و ورزش علاقه زیاد دارد و همچنان با خانم های که در بخش ورزش فتنیس فعالیت دارند همکار میباشد.
خانم کبرا با تشویق های شوهرش شروع به کار کرد ولی مشکل اینجا بود که شوهرش میخواست خانمش در خانه کار کند هر کاری که باشد. این کار باعث شد خانم کبرا از خانه شروع کند و اولین کارش ایجاد یک کورس آموزشی بود که در آن کورس زبان انگلیسی، مضامین دینی و قرآن مجید تدریس میشد. تا سال ۲۰۰۳ به این کار ادامه داده و بعداً یک کلپ را در پهلوی این کورس ایجاد کرد و وقتی که کورس را با کلپ ورزشی یکجا کرد آنرا مجتمع فرهنگی و ورزشی نام نهاد و همینطور ادامه داد تا سال ۲۰۱۲، تا اینکه بعد از اتمام درس های “تجارت مایه صلح” Peace through Business)) به امریکا برای یادگیری سفر کرد و بعد از برگشتن نظر به تجارب و انگیزه های که از سفر به دست آورده بود کمپانی جدید را بنام “فرح فرحت فیضی” در سال ۲۰۱۲ ایجاد کرد که تا اکنون رئیس این کمپانی میباشد و در این کمپانی فعلاٌ سوپ های آماده شده تولید میشود و تا حال کارش بسیار خوب پیش میرود.

وقتی کارش را آغاز کرد فکر نمیکرد اینقدر پیشرفت کند و تا اینجا پیش برود، او در کار هایش بسیار پیشرفت کرده است و از کارهایش راضی است و میگوید که زحمت زیاد کشیده تا به اینجا برسد خانم کبرا تصمیم دارد در پنج سال آینده در قسمت پروسس موادغذایی اطفال کار را شروع کند و بتواند یک مواد با کیفیت را در آینده تولید کند که از آن طریق به همه جا معرفی شود و نشان بدهد که افغانستان هم میتواند مواد غذائی با کیفیت را تولید کند. او فعلاٌ در کمپنی خود در قسمت ساخت سبد، ۲۰ نفر را بصورت مستقیم و ۵۰ نفر را بصورت غیر مستقیم زمینه کار فراهم ساخته است.
خانم کبرا شاگردانی زیاد را تمرین داده است از جمله میتوان سویتا رسولی را نام برد که فعلاٌ یک کمپانی لباس را ایجاد کرده است. خانم کبرا در اوایل کارش به مشکلات زیادی روبرو شده است ولی با ایستادگی های بیشمار توانسته از عهده همه مشکلات براید و موفق شود و پیام اش برای خانم های تجارت پیشه همچو خودش این است که در مقابل مشکلات ایستادگی کنند و همیشه پشت کار داشته باشند تا بتوانند به آنچه که می خواهند برسند و هیچ وقت شکست را قبول نکنند.
توقع خانم کبرا در قدم نخست از دولت این است که از تولیدات داخلی وطن حمایت کند تا فروش تولیدات کشور های بیگانه از کشور کم شود و این حمایت را طوری عملی میتواند که مالیات را بالای اجناس که از دیگر کشور ها داخل افغانستان میشود زیاد کنند تا واردات از کشور های دیگر کم شده و مردم کشور ما از تولیدات داخلی خود کشور استفاده کنند که این کار باعث تشویق خانم های تجارت پیشه و تاجر های دیگر میشود و بالاخره منجر به رشد اقتصادی کشور شده و از نظر اقتصاد هم افغانستان کمی پیشرفت میکند و بالاخره میتوانیم یک افغانستان غیر وابسته داشته باشیم.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی

آگهی

    Trending